Rekordokat döntött a nagygalambfalvi sátortábor
Molnár Melinda • 2017. július 25., 12:54
Zsúfolásig megtelt vasárnap a nagygalambfalvi református templom a nyolcadik sátortábor és vakációs bibliahét hálaadó istentiszteletén. A bemutatókból láthatták a szülők, a falubeliek és a vendégek, mi mindenben volt részük a táborozóknak az elmúlt héten. A vezetők a csoportokkal, a segítők a tennivalókkal foglalatoskodtak
• Fotó: Pál Árpád Mi is kilátogattunk egy napon a páratlan panorámájú Nagyvölgy-szádai táborhelyre. A kisebb sátrakban helybéli mesterektől lesték el a kézművestudást, a nagyobban az IKE-sek vezetésével a bibliaheti tematika kézimunkáit készítgette egy népes csoport. A focikedvelők az SZKC-s fiúkkal játékosan edzettek. Népes volt az toronycsúszda, a fürdőmedence, a trambulin, a csocsóasztalok is. Az elkülönített konyharészen a szakácsnők és önkéntesek a kétfogásos ebédet készítették, és a lovas fogattal megérkezett az aznapi tábortűz alapanyaga. • Fotó: Pál Árpád HIRDETÉS A helyismereti tábor első éveiben körbesátrazták a határt, hogy a gyermekek megismerhessék a helyneveket, felkutassák a régi forrásokat, ahová déd- és nagyszüleik jártak. Kinőtte magát és egyre népszerűbbé vált a sátortábor, ezért Nagyvölgy-szádán állapodtak meg. Idén nyolcvan sátrat vertek fel a kint alvó, több mint kétszázhúsz gyermeknek. A falubeli kicsiket reggel-este iskolabusz szállította a helyszínre – tudtuk meg Szígyártó Évától. Huszonnyolc helységből érkeztek a részvevők, voltak magyarországi, dániai, spanyolországi, hollandiai és izlandi unokák is. A legkisebb kint alvó négyéves volt, a legidősebb segítő pedig hetven.
• Fotó: Pál Árpád Huszonhárom IKE-s fiatal vezette délelőttönként a HŰ ha témájú bibliahetet. A konyhán naponta negyven felnőtt, köztük számos édesanya segédkezett, egy-egy étkezésre több mint háromszáz adag ételt főztek. A szabadidős tevékenységeket Johanna és Roland német önkéntesek vezették, de hat helybéli tanár is bekapcsolódott. Számos újdonsággal lepte meg a szervező helyi református egyházközség és az önkormányzat a gyermekeket: három napig toronycsúszdázhattak, és minden magasba vágyó kicsi beszállhatott a hőlégballonba, hogy 30–40 méter magasságból szemlélje a tájat. Egyszerre nyolc-tíz gyermekkel szállt magasba a hőlégballon • Fotó: Mihálydeák Antal Gyerkó Levente polgármester elmondta: bár a táborozás hétfőn indult, a kiköltözést már előző csütörtökön elkezdték. Szervezőkként arra törekszenek, hogy évről évre múlják fölül önmagukat. A légi felvételek mutatják a rendezettséget: a sátrakét, a tusolókét és a kiszolgáló terepegységekét. A területet körbekerítették, és a cölöpökre esténként meggyújtható olajfáklyákat helyeztek. A nagyszínpadot, amelyet a Keresztúri Kistérség települései közösen vásároltak, itt állították fel először. Most van a legjobb formája a tábornak – jegyezte meg a polgármester. Elértük, hála a Jóistennek, hogy minden nagyobb kiadásra volt támogatónk, számos adakozó segített. A táborozás előtt új sátrakat is vásárolhattunk. Jóleső érzés, hogy tudunk haladni. A szülőknek mindössze harminc lejt kellett fizetniük gyermekenként, ami töredéke a költségeknek. De az a tény, hogy naponta 40–50 ember segített, minden pénzt megér – jelentette ki az elöljáró. A tábori követelmények betartásért a fogyasztóvédelem is megdicsérte a szervezőket.
• Fotó: Pál Árpád Rengetegen dolgoztak a kényelemért és a különleges élményekért. A keresztúri önkéntes tűzoltók naponta hordták a tisztálkodáshoz, főzéshez szükséges ezerötszáz liter vizet, és „Balu-parkot” építettek. Az asszonyok egy időben hat kilométernyi kürtőskalácsot sütöttek; több száz kiló dinnyét, másfél ezer fagyit kaptak ajándékba a gyermekek. Olyan ételeket készítettek a szakácsnők, amelyekből soha nem volt maradék – mindent szerettek a menüsorból. Édesség és gyümölcs is jutott nem csak a főétkezésekhez. Reggel harmonikás ébresztővel kezdődött a nap, az esti takaródót pedig trombitaszó jelentette. A foglalkozásokhoz tánccal toboroztak – járták a gyermekek, fiatalok és az idősebbek is.
• Fotó: Pál Árpád Vendégeik voltak az oroszhegyi gyermekfúvósok, keresztúri könnyűzene-együttes, a kisgalambfalvi Gozefini bűvész. A barantabemutatót Kincses Kálmán székelyszenterzsébeti és Páll Attila fiatfalvi református lelkipásztorok vezették. Szász Tibor András felsősófalvi református lelkipásztor A székely túlélés stratégiái címmel tartott előadást. A búvárbemutatót Szaniszló Csaba, a Legendárium-bemutatót Szécsi Mózes tartotta, a lovaglást Szíjgyártó Zoltán vezette. A gyöngyfűzést és bútorfestést Szakács Erzsébet, a szövést Kányádi Ilona, a fafaragást pedig Kányádi Miklós tanította. Az Udvarhelyszéki Együtt-Tesz kalákaprogram önkéntesei meghívták Soós Emőke Békéscsabán élő udvarhelyi bábszínészt mesét mondani. Jakab Hunor képzőművész és társai arcot festettek, Mezei Gabriella színész pedig interaktív játékot vezetett. Minden este óriás tábortüzet gyújtottak. A hét folyamán nem voltak egészségügyi és fegyelmezési gondjaik sem. De az elsősegély-ismeretekre kicsik-nagyok kíváncsiak voltak. Kányádi György helyi református lelkipásztor a nagylelkűséget és az elfogadást emelte ki. Egyre nagyobb és egyre több törődést igényel a tábor a szervezők részéről, ugyanakkor egyre több tettet az önkéntes segítőktől. Az utolsó napon vetélkedők tartották izgalomban a csapatokat. A nagy záróalkalomra hagyományosan kivonult a falu népe: több mint négyszázan örvendtek együtt a gyermeknéppel.(Ezt a cikket a Székelyhonról másolták: https://szekelyhon.ro/aktualis/rekordokat-dontott-a-nagygalambfalvi-satortabor)
VIII. Nagygalambfalvi sátortábor.
Forrás https://szekelyhon.ro/aktualis/rekordokat-dontott-a-nagygalambfalvi-satortabor
Székelyudvarhely – Búvároktatás